نخستین لنج بادبانی ایرانی
بوم بادبانی بابو

پروژه بوم بابو

دریانوردی سنتی در ایران، در حدود پنج دهه است که به طور کلی از میان رفته و متاسفانه رو به فراموشی است. ایده احیای دریانوردی سنتی بادبانی از سال 1397 و پس از گفت‌وگو و مشاوره با محقق ارجمند، جناب آقای علی پارسا، شکل گرفت و به تدریج توسعه یافت. این محقق بیش از پنج سال به بررسی سابقه، ابزارها، روش‌ها و به طور کلی فرهنگ دریانوردی با کشتی‌های چوبی و بادبانی پرداخته و نتایج تحقیقات میدانی و پژوهشی خود را در کتاب «بادبان‌های جنوب، دریانوردی بادبانی در خلیج فارس و اقیانوس هند» منتشر کرده است. مشاوره و تحقیق حول تاریخچه دریانوردی سنتی و انواع جهازات بادبانی، استفاده از بوم را به عنوان مناسب‌ترین و جذاب‌ترین روش برای این طرح نشان داد.

پس از حدود چند ماه جست‌وجو در بنادر و جزایر مختلف خلیج فارس یک دستگاه بوم خریداری شد و بدین ترتیب پروژه بوم بابو آعاز شد. پس از انتقال لنج به بندر کنگ، مراحل بازسازی آغاز شد. تغییراتی که در طول پروژه بازسازی بوم بابو بر روی لنج اعمال شد عبارتند از:

  • تعویض چوب در برخی قسمت‌ها ی لنج
  • تعمیر بخش‌هایی از بدنه
  • بازسازی و تعمیر بخش‌های فنی و ناوبری به ویژه بادبان و دکل
  • ایجاد فضای مناسب برای حضور و استفاده گردشگران و بازدیدکنندگان از جمله ایجاد امکانات پذیرایی و اقامت و…پروژه بوم بابو

مشاوران و متخصصان بسیاری در این راه همراه ما بوده اند، که مهم‌ترین فرد میان آن‌ها عبدالرحمان بابو بود. بابو، که هم اکنون در حدود ۹۰ سال سن دارد، یکی از مهم‌ترین ناخداهای قدیمی زنده ایران است. او دانش خود را در این راه در اختیار ما گذاشت و ما نیز افتخار ایشان و به این هدف که نام ایشان را زنده نگه داریم، اسم لنج را «بوم بابو» گذاشته‌ایم.

عبدالرحمن بابو

عبدالرحمن بابو و عبدالله عیسی از ابتدای مراحل اجرایی پروژه تا انتها بر جزییات کار به صورت مستمر نظارت داشتند و طراحی اجزای دکل و بادبان و متعلقات آن به طور کاملتوسط آنها انجام شد. همچنین باید ذکر شود که آقای بابو، به عنوان ناخدایی دقیق و کاربلد در میان دریانوردان شمال و جنوب خلیج فارس شناخته شده است و یکی از نقاط قوت پروژه فعلی، حضور مستمر ایشان به عنوان مشاور در کنار تیم اجرایی بوده است. همچنین ایشان مجموعه نسبتا کاملی از وسایل قدیمی دریانوردی خود را که حاصل بیش از 70 سال دریانوردی وی بوده است در اختیار این تیم قرار داد.

 

 

fa_IRPersian