نخستین لنج بادبانی ایرانی
بوم بادبانی بابو

بادبان های جنوب

کتاب بادبان های جنوب حاصل بیش از پنج سال تحقیق میدانی و پژوهشی نویسنده، علی پارسا، در معرفی سابقه، ابزارها، روش‌ها و به طور کلی فرهنگ دریانوردی با کشتی‌های چوبی و بادبانی است که تا مدتی پیش در جنوب ایران رایج بوده است. بسیاری از ایرانیان با این سنت دریانوردی که قرن‌ها رایج بوده است آشنایی ندارند. چه بسا بسیاری از آنان نه تنها از وجود چنین روش هایی بی اطلاع اند، حتی شاید بسیاری ندانند که تا پیج دهه قبل، بسیاری از مردم ایران با کشتی های دست ساز بادبانی به سواحل هند و آفریقا می رفتند!

درباره نویسنده

علی اصغرزاده پارسا، زاده 1329، کویرنورد و دریانورد ایرانی است. او که فرزند اصغر پارسا، سخنگوی سابق فراکسیون جبههٔ ملی در مجلس شورای ملی ایران است، در حال حاضر عضو علی‌البدل هیئت مدیرهٔ انجمن انفورماتیک ایران و عضو هیئت امنای بنیاد علمی زیرک‌زاده است. وی سابقاً به مدت چهار سال سردبیر مجلهٔ تخصصی گزارش کامپیوتر (از انتشارات انجمن انفورماتیک ایران) بوده‌است. پارسا همچنین از پشتیبانان قدیمی ویکی‌پدیای فارسی است.

او دانش‌آموختهٔ دبیرستان البرز، دانشگاه صنعتی آریامهر، دانشگاه سان فرانسیسکو و دانشگاه ایالتی سن خوزه است. او و تیم کویرنورد همراه خود اولین گروهی بودند که در سال ۱۳۸۴، پس از هشت بار، موفق به وارد شدن به ریگ جن شدند. این گروه با ماشین، از جنوب وارد ریگ جن شده و تا مرکز آن را طی کردند.

انگیزه نگارش چنین کتابی زمانی که در باشگاهی در آمریکا مقدمات دریانوردی را فرا می گرفت و گاهی از او می پرسیدند که دریانوردی بادبانی در ایران چه وضعی دارد، درون ذهن نویسنده شکل گرفت.

fa_IRPersian